Centra obróbcze CNC.

Maszyny CNC to nowoczesne urządzenia do obróbki mechanicznej różnych materiałów – drewna, metali, tworzyw sztucznych.

Istnieje kilka rodzajów obróbki materiałów. Najważniejsze to obróbka skrawaniem oraz obróbka cieplna. Obróbka cieplna to zabiegi cieplne wykonywane na stopach żelaza po to, by zmienić ich właściwości chemiczne oraz fizyczne. W jej ramach wykonuje się hartowanie, wyżarzanie, ulepszanie.

W czasie obróbki mechanicznej natomiast zmianom podlega powierzchnia przedmiotu. Do obróbki skrawaniem zaliczyć można toczenie, frezowanie, szlifowanie. Maszyny CNC obrabiarki umożliwiają sprawną i precyzyjną obróbkę materiałów. W ten sposób wykonuje się różne elementy mebli, części stołów, krzeseł i tp. Nowe zaawansowane technologie pozwalają na obróbkę detali z pięciu stron. Gwarantują to 5 osiowe centra obróbcze CNC, posiadające nawet 2 stoły obróbcze.

Frezowanie jest odmianą obróbki skrawaniem, do którego używane jest obracające się narzędzie zwane frezem. W ten sposób można obrabiać nie tylko metale, ale również tworzywa sztuczne i drewno. Frezowanie dotyczy powierzchni oraz płaszczyzn, rowków. Wydajność frezowania jest bardzo wysoka, różnie rozmieszczone ostrza frezarki pracują niezwykle precyzyjnie (ruch obrotowy).

Toczenie jest odmiennym rodzajem obróbki skrawaniem. W procesie toczenia obrabia się zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie brył. Szlifowanie zaś to końcowy proces wykończenia powierzchni przy użyciu narzędzi ściernych.

Z pomocą tokarki wykonuje się toczenie, czyli obrabianie powierzchni obrotowych i nieobrotowych brył. Natomiast frezowanie odbywa się z pomocą poruszającego się w sposób obrotowy frezu, który kształtuje powierzchnie materiału. Szlifowanie natomiast wykonuje się za pomocą narzędzi o właściwościach ściernych.

Napawanie to technika spawalnicza pokrywania metalowych przedmiotów warstewką płynnego metalu w celu zregenerowania uszkodzonego materiału. W procesie napawania stapia się spoiwo czyli materiał dodatkowy z podłożem. Napawanie polega na pokrywaniu metalowych przedmiotów warstwą metalową. Stosuje się je w celu regeneracji materiału, który został uszkodzony i stracił swoje właściwości. Metal w postaci ciekłej stapia się z nadtopioną warstwą podłoża, tworząc tzw. napoiwo.

Napylanie zaś to proces rozpylenia metalu na powierzchnię różnych przedmiotów. W ten sposób pokrywa się metalem lub innym materiałem na przykład akcesoria motoryzacyjne, guziki.