Regeneracja turbosprężarek.

Turbosprężarki to nowoczesne maszyny, które stosuje się w różnego rodzaju pojazdach w celu doładowania silnika spalinowego. Składają się one z turbiny oraz sprężarki. Do turbiny wpadają spaliny z silnika, które ją napędzają, natomiast za sprawą sprężarki powietrze pod wysokim ciśnieniem wtłaczane jest do silnika, przez co wzrasta jego wydajność.

Jak w przypadku większości maszyn o różnym stopniu zaawansowania technologicznego turbosprężarki wymagają odpowiedniej eksploatacji, aby sprawnie pracowały. Szybkie zużycie turbosprężarki może powodować nieumiejętne obchodzenie się z turbo – między innymi wyłączanie doładowanego silnika natychmiast po zakończeniu jazdy, kiedy wirnik maszyny jeszcze się obraca z bardzo dużą prędkością.

Nowe turbosprężarki podnoszą moc i sprawność silnika, ale trzeba wiedzieć, jak ich używać. Aby nie dopuścić do zniszczenia, należy zadbać o wymianę płynów (olej silnikowy) i materiałów eksploatacyjnych (filtr powietrza), a także odpowiednią konserwację systemów filtracji oleju i powietrza.

Bardzo często dochodzi do różnych awarii turbosprężarek. Do najczęstszych przyczyn należą właśnie te wynikające z zaniedbania: uszkodzenia spowodowane brudnym olejem, ciałem obcym w układzie ssącym lub wydechowym, przerwami w dostarczaniu oleju.

Jeśli maszyna już się zużyje, trzeba udać się do specjalistycznego warsztatu, gdzie wykonywana jest regeneracja turbosprężarek. Zabieg ten poprzedza demontaż maszyny, polega on na umyciu wszystkich elementów precyzyjnym specjalistycznym urządzeniem, takim jak myjka ultradźwiękowa, a następnie wymianie łożysk, elementów mocujących, uszczelnień itd. Kolejnym etapem regeneracji turbosprężarek jest wyważanie zespołu wirującego, po którym następuje montaż oraz ewentualnie wyregulowanie wartości ciśnienia doładowania.

Firmy oferujące regenerację turbosprężarek są wyspecjalizowane w świadczeniu tego typu usług. Dysponują profesjonalnym sprzętem diagnostycznym oraz naprawczym, gwarantującym dokonanie solidnej naprawy i regeneracji urządzeń.