Noclegi, pokoje gościnne w centrum Zakopanego.

Noclegi w Zakopanem to pierwsza rzecz, o której trzeba pomyśleć, jeśli planuje się wyjazd do stolicy polskich Tatr.

Zakopane to miejsce, które nieustannie przeżywa szturm turystów. Tę popularność zawdzięcza swojej historii, doskonałej lokalizacji u podnóża Tatr, a także modzie, która panuje już od wielu lat. Niektórzy twierdzą, że w Zakopanym dobrze jest się pokazać w sezonie letnim i zimowym. Duże zatłoczenie miasta sprawia, że amatorzy ciszy i spokoju wybierają inne miejscowości, mniej oblegane.

W związku z tak dużą popularnością w Zakopanym ciągle powstają nowe obiekty noclegowe, hotele, pensjonaty, Zakopane pokoje gościnne, a także różnego rodzaju atrakcje rozrywkowe. Niestety w ślad za tym nie idzie poprawa infrastruktury drogowej. Droga do Zakopanego – potocznie zwana „zakopianką”, jest ciągle remontowana, ale poziom zatłoczenia w okresach ferii, wakacji, świąt pozostaje bez zmian. Nie zraża to jednak turystów, którzy tak masowo decydują się przyjechać do Zakopanego. Miasto ma swój niezaprzeczalny urok, i nadmiar ludzi na metr kwadratowy nie jest dla przyjezdnych żadną przeszkodą.

Wysokie ceny noclegów w centrum odstraszają, a wielu turystów decyduje się na nocleg na obrzeżach miasta, na przykład w Kościelisku.

Największe tłumy są oczywiście na Krupówkach, w knajpach, w kolejce na Kasprowy Wierch i Gubałówkę, w drodze do Morskiego Oka. Nieco mniejsze w rozlicznych dolinach, które oferują piękne widoki i łagodne trasy spacerowe. Wielu decyduje się także na zdobywanie poważniejszych szczytów tatrzańskich, z Giewontem na czele. Jest to już jednak przygoda dla prawdziwych zapaleńców, bowiem wymaga wytrzymałości i siły, a tych większości gości Zakopca brakuje. Najbardziej charakterystyczny profil typowego turysty odwiedzającego stolicę Tatr reprezentują amatorzy pamiątek, dobrego jedzenia i szusowania na nartach. To wszystko znajdują w Zakopanym, dlatego tak często tu powracają.

Zakopane jest również popularne wśród turystów zagranicznych, zwłaszcza ze wschodu.