Panele podłogowe i deska podłogowa – zasady profesjonalnego montażu.

Panele podłogowe oraz deska podłogowa to ważne elementy wykończenia wnętrz, które są bardzo powszechnie stosowane. Montaż paneli to usługa, z której korzysta wielu konsumentów kupujących panele podłogowe. Chociaż nie jest to bardzo skomplikowane zadanie, niektórzy twierdzą, że nie poradziliby sobie z nim, i wolą zdać się na fachowców.

Nowoczesnych paneli nie trzeba już kleić, co znacznie skraca i usprawnia pracę montażysty.
Jest to tzw. podłoga pływająca – panele  nie są sztywno przytwierdzone do podłoża, ani do ścian. Stosuje się tzw. klocki dylatacyjne przy ścianach i zasłania je listwami przypodłogowymi. Zostawiając około centymetrową dylatację, dajemy panelom możliwość pracy, co jest dla nich bardzo korzystne, zabezpieczając je przed zniszczeniem.

Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących układania paneli, które trzeba zastosować, by podłoga była funkcjonalna, bezpieczna i estetyczna. Pierwsza zasada dotycząca estetyki, mówi o tym, że panele powinno się układać równoległe do światła wpadającego przez okno. Niektórzy są zwolennikami kładzenia paneli odwrotnie, a nawet w karo – wszystko zależy od upodobań właściciela.

Samodzielny montaż paneli lub deski podłogowej powoduje utratę gwarancji, a mały błąd może okazać się nie do naprawienia, i zniweczyć cały trud. Dlatego lepiej sprawę montażu paneli podłogowych powierzyć specjaliście, który doskonale wie co robi.

Panele powinny przed montażem poleżeć dobę w temperaturze pokojowej, w paczkach jedna na drugiej. Takie ułożenie zapewnia dobry kształt paneli, i umożliwia zniwelowanie ewentualnych wygięć spowodowanych wcześniejszym nieprawidłowym przechowywaniem.

Oczywiście bardzo istotne jest również właściwe przygotowanie podłoża. Powinno ono być wyrównane, wszelkie ubytki muszą zostać uzupełnione, a wystające elementy usunięte. Często konieczne jest zastosowanie masy szpachlowej samopoziomującej. Podłoże musi być suche, a w pomieszczeniu nie może panować duża wilgotność. Dlatego paneli nie zaleca się do kuchni oraz łazienki.

Jako pierwszą warstwę podłoża pod panele stosuje się folię, a następnie specjalną piankę, która ma właściwości izolacyjne, i dodatkowo wyrównuje małe nierówności podłogi.