Kasacja pojazdów

Kasacja pojazdów to konieczność w przypadku, gdy nasz samochód ulegnie poważnej awarii lub wypadkowi, które spowodują jego unieruchomienie, a koszt naprawy byłby wyższy od wartości pojazdu. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest złomowanie, za które można dostać jeszcze pieniądze. Można również sprzedać samochód na części samochodowe, jeśli znajdzie się chętny. Najczęściej jednak właściciele uszkodzonego pojazdu chcą jak najszybciej pozbyć się problemu, i wolą oddać go do kasacji. Auto złom to dziś dobry interes.

Zaletą takiego rozwiązania jest szybka realizacja, wypłacenie gotówki od ręki, a także bezpłatne odholowanie pojazdu. Właściciel musi jedynie przedstawić do kasacji niezbędne dokumenty i wszystko załatwione. Firmy oferujące kasację pojazdów muszą mieć stosowne zgody i zezwolenia na prowadzenie tego typu usług. Chodzi przede wszystkim o działanie bez szkody dla środowiska naturalnego i recykling. Firmy muszą zadbać o unieszkodliwienie pojazdów wraz z jego elementami, które porzucone mogłyby szkodzić naturze. Kasacja jest wiec konieczna, za porzucenie uszkodzonego samochodu w niedozwolonym miejscu grożą solidne kary.

Firmy płacą za każdy pojazd, również niekompletny, dlatego zawsze można odzyskać jakieś pieniądze. Samochody są rozbierane na części samochodowe, część z nich jest nowa, część używana, ale do sprzedaży trafiają tylko te, które są rzeczywiście sprawne i pełnowartościowe. Niektóre firmy udzielają na pewne części mechaniczne gwarancji tzw. rozruchowej – zazwyczaj na parę tygodni. Ważne by kupujący części miał pewność, że mają one legalne pochodzenie. Stacje kasacji pojazdów, takie jak, Auto złom, oferują drobne części samochodowe (reflektory, szyby), jak również te najważniejsze, jak silnik, skrzynia biegów, zawieszenie itd.

Samo złomowanie pojazdu nie jest bardzo skomplikowanym procesem, natomiast wymaga dopełnienia kilku formalności. Firma kasująca pojazdy, jest zobowiązana do wydania zaświadczenia o demontażu auta, i unieważnienia dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych, oraz karty pojazdu. Właściciel natomiast zgłaszając auto do kasacji, musi przedstawić dowód osobisty i dowód rejestracyjny oraz stosowne zaświadczenia z policji, gdy np. dowód został zatrzymany.