Malowanie (lakierowanie) proszkowe

Malowanie proszkowe to nowoczesna forma pokrywania farbą różnych powierzchni metalowych, która jest bardzo popularna ze względu na jej wszechstronne zastosowania i ogromne zalety. Przede wszystkim lakierowanie proszkowe pozwala uzyskać bardzo równomierną warstwę – powłokę farby, która jest cienka, trwała i doskonale przylega do malowanej powierzchni. Równomierność oraz brak zacieków i nierówności to najważniejsze atuty malowania proszkowego.

Malowanie i lakierowanie proszkowe odbywa się w nowoczesnych lakierniach, które są bardzo zaawansowane technologicznie. Do malowania tą metodą można stosować ekologiczne, bezpieczne dla zdrowia farby, co znacznie poszerza zakres zastosowań samego malowania proszkowego. Mogą to być na przykład farby dopuszczone do kontaktu z żywnością czy wodą pitną, posiadające odpowiednie atesty i spełniające wyśrubowane normy.

W malowaniu proszkowym istotne jest również to, że nie używa się rozpuszczalników, które są szkodliwe i trujące dla środowiska. Można więc powiedzieć, że lakierowanie proszkowe jest przyjazne środowisku naturalnemu. Grubość powłoki jednej warstwy farby jest równa trzem warstwom tradycyjnej farby opartej na rozpuszczalniku.

Proszkowo maluje się zazwyczaj elementy metalowe o różnych przeznaczeniach. Mogą to być na przykład szafki metalowe stosowane w szatniach czy warsztatach naprawczych, meble biurowe, grzejniki, ramy rowerów, karoserie samochodów i wiele innych artykułów. Są one pokrywane farbą, która następnie podlega utwardzeniu.

Do malowania proszkowego można wykorzystywać różne rodzaje farb i uzyskiwać oczekiwane efekty w postaci połysku, matu czy półpołysku. Wszystko zależy od użytej farby – silikonowej, epoksydowej, poliestrowej. Powierzchnie pokryte farbą proszkową są bardzo odporne na zniszczenia oraz na korozję, warstwa farby jest gruba i trwała. Malowanie proszkowe ma więc wiele zalet, dlatego jest obecnie tak popularne – trwałość, przyjazność dla środowiska, możliwość uzyskania oczekiwanego efektu w zakresie koloru, nasycenia barwy oraz stopnia połysku.