Święto zmarłych – czas refleksji.

Pierwszy dzień listopada co roku wiąże się z wizytą na cmentarzu. Kupujemy bukiety kwiatów i zapalamy znicze, symbolizujące pamięć o naszych najbliższych. Nagrobki bliskich nam osób z czasem niszczeją, co potęguje smutną atmosferę. Niezwykle trudna jest ich ciągła konserwacja, a na nowe trzeba wydać niemałe pieniądze. Warto się zastanowić, z jakiego kamienia je wykonać, by dobrze się trzymały przez wiele lat i nie narażały nas na przykre niespodzianki w postaci ukruszeń i pęknięć.

Najpopularniejszy w przemyśle kamieniarskim jest granit, który charakteryzuje się dość dużą wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Z czarnego, importowanego granitu wykonywane są nawet ekskluzywne grobowce. Oprócz niego spotykamy na cmentarzach piaskowce oraz przeróżne marmury. Najtańsze nagrobki wykonywane są z lastriko, czyli specjalnie tworzonego betonu. Jest on dość twardy, ale nie posiada takich walorów estetycznych, jak naturalny kamień.

Oprócz materiału na nagrobek, musimy również wybrać jego kształt. Im będzie bardziej wymyślny, tym drożej za niego zapłacimy. Należy też pamiętać, że drobne elementy mogą zostać łatwo utrącone przez cmentarnych wandali. Ostatnim detalem, o który musimy zadbać, jest tablica pamiątkowa. Wykonanie liter możemy zlecić na wiele różnych sposobów. Mogą być wytłaczane, malowane, a także mosiężne. Wszystko zależy od budżetu, który przeznaczyliśmy na nagrobek dla bliskiej osoby. Niektórzy obok liter umieszczają też zdjęcie, które jest w tym celu specjalnie wyprawiane.