Zabezpieczenie przed korozją za pomocą cynkowania

Zabezpieczanie przed korozją jest niezwykle istotnym elementem zapewniania ochrony przedmiotom stalowym. W przemyśle lotniczym, samochodowym i budowlanym jedną z najczęściej spotykanych metod jest cynkowanie. Cienka powłoka cynkowa jest do kilkunastu razy bardziej odporna na korozję w typowych warunkach miejskich niż niezabezpieczone powierzchnie stalowe. Cynk koroduje jako pierwszy i spowalnia procesy korozyjne stali. Jednocześnie wszelkiego rodzaju rysy i inne przerwania powłoki cynkowej nie powodują automatycznej utraty ochrony. Dzięki zjawisku protektorowania, takie drobne ubytki nie zwiększają tempa korodowania zabezpieczonej stali.

Przedmioty stalowe pokrywa się warstwą cynku, zgodnie z różnymi metodami.  Cynkowanie proszkowe polega na kilkugodzinnym leżakowaniu zabezpieczanego przedmiotu w temperaturze ok. 400 stopni Celsjusza w sproszkowanym cynku. Cynkowanie zanurzeniowe, zwane również ogniowym, polega na zanurzeniu przedmiotu w ciekłym cynku. Ta metoda zapewnia możliwość dotarcia z powłoką do każdej szpary czy szczeliny i zabezpieczenia nawet trudno dostępnych fragmentów. W temperaturze nieco powyżej 450 stopni Celsjusza zachodzi szybka reakcja pomiędzy cynkiem a żelazem, co sprawia powstawanie na powierzchni trwałej powłoki.

Poszczególne elementy konstrukcyjne, zabezpieczane poprzez ocynkowanie, stają się wytrzymałe na uszkodzenia, tarcie, erozję i udary. Ta technologia wykorzystuje zjawisko dyfuzji, polegające na wnikaniu atomów cynku w zewnętrzną warstwę stali. Dobrze wykonana powłoka cynkowa chroni stalowe powierzchnie przez długie lata. Dodatkowe malowanie lub lakierowanie ocynkowanych przedmiotów jeszcze bardziej wydłużają antykorozyjne zabezpieczenie.