Niezawodna metoda malowania

Przykłady zastosowań malowania proszkowego można znaleźć wszędzie. W ten sposób są lakierowane karoserie samochodowe, ramy rowerowe, grzejniki, rynny czy obudowy sprzętów domowych. Ta metoda zabezpieczania powierzchni jest coraz bardziej popularna i wypiera malowanie farbami rozpuszczalnikowymi. Malowanie proszkowe zapewnia wysoką jakość i trwałość nanoszonych powłok, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Atuty malowania proszkowego

Malowanie proszkowe ma wiele zalet. Jest wydajne oraz daje gładkie powierzchnie, które nie mają zacieków, uwypukleń i innych deformacji. Powierzchnie zabezpieczone dzięki tej metodzie są dobrze chronione przed możliwością wystąpienia ognisk korozji i uszkodzeniami mechanicznymi. Poszczególne farby pozwalają na nadawanie przedmiotom różnej faktury. W zależności od potrzeb, powierzchnie mogą być wykończone na wysoki połysk lub być matowe i satynowe. Bardzo dużą zaletą jest bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska naturalnego, poprzez wyeliminowanie z procesów technologicznych, toksycznych rozpuszczalników i utwardzaczy.

Słabsze strony

Oczywiście malowanie proszkowe ma również wady, które wpływają na możliwość jego stosowania. Wadą jest możliwość stosowania tej metody jedynie w stosunku do przedmiotów odpornych na wysokie temperatury, ponieważ farby proszkowe najczęściej utwardza się przy pomocy temperatur rzędu 160 – 200 stopni Celsjusza. Pewien kłopot mogą stanowić szczegółowe wymagania, dotyczące odpowiedniego przygotowania powierzchni pod malowanie. W przypadku raz zabezpieczonych elementów, zmiana koloru wymaga wiele zachodu.