Oczyszczanie wody

Woda z wodociągu nie jest na tyle czysta, by nadawała się do picia. Możemy ją wykorzystywać do celów spożywczych jedynie po zagotowaniu. Wysoka temperatura niszczy większość zarazków i neutralizuje środki chemiczne, które są dodawane w celu jej uzdatnienia. Niestety w procesie gotowania pozbawiamy ją również wielu pożytecznych składników, czemu może zapobiec powszechne w ostatnich czasach filtrowanie wody. Coraz częściej w naszych domach można spotkać rozmaite urządzenia filtrujące, które znacznie poprawiają jakość wody, którą posiadamy w kranach.

Rodzaje urządzeń filtrujących

Najpopularniejsze są dzbanki z nakładanym, specjalnym pojemnikiem, w którym znajduje się filtr oczyszczający wodę. W domach jednorodzinnych montowane są systemy filtrowania wody, dzięki którym krystalicznie czysta woda płynie wprost z kranu. Wiadomo, że rury wodociągowe nie są tak często konserwowane, jak powinny, więc zadaniem takiej instalacji jest oczyszczenie wody z rdzy, drobinek zanieczyszczeń stałych, a także pozbawienie jej szkodliwej dla zdrowia chemii oraz drobnoustrojów, które mogą się w niej rozwijać.

Wiele osób zaopatruje się też w lodówki z dozownikami zimnej wody, czy ekskluzywne ekspresy do kawy. Każde z tych urządzeń posiada filtr, który nie tylko uzdatnia wodę, ale też odpowiednio ją zmiękcza, zapobiegając niszczeniu się urządzeń. Jak szkodliwa może być zwykła woda świadczą okresowe zamknięcia ujęć wody oligoceńskiej, która przez wiele osób była uznawana za wyjątkowo dobrą do picia. Niestety zdarza się, że badania przeprowadzone przez specjalistyczne laboratoria wykazują obecność w niej niebezpiecznych bakterii. Warto więc nawet taką wodę poddawać filtrowaniu oraz gotować przed spożyciem.