Infrastruktura do prawidłowego działania serwerów

Serwerownia

Serwerownia

Zapotrzebowanie współczesnych ludzi na rozwiązania IT rośnie w postępie geometrycznym. Każdego dnia coraz więcej danych jest udostępnianych w ramach działalności rządowej, gospodarczej, kulturalnej czy osobistej. W celu obsłużenia wszystkich potrzeb w zakresie przesyłu ogromnej masy danych, powstają specjalistyczne serwerownie zwane data center, których zadaniem jest tworzenie miejsca i infrastruktury, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania serwerów, macierzy dyskowych, urządzeń KVM i wielu innych maszyn, umożliwiających funkcjonowanie sieci.

Data center tworzą przestrzeń, w której może skutecznie funkcjonować wiele urządzeń. W klimatyzowanych i wentylowanych pomieszczeniach utrzymywana jest stała temperatura, ciśnienie i wilgotność powierza. Wszystkie serwery i inne maszyny elektroniczne są pod bieżącym nadzorem człowieka i techniki. Na przykład układy kontroli poprawnej pracy, zwane potocznie watchdogami, przeprowadzają restart serwera w chwili, gdy dojdzie do zapętlenia się programu.

Z punktu widzenia klienta ważne jest to, że data center zapewnia bezpieczeństwo serwerom i wykonywanym przez nie usługom. Chodzi tu także o bezpieczeństwo fizyczne. Pomieszczenia serwerowni są najczęściej monitorowane przy pomocy CCTV i pracowników ochrony. Jednocześnie dane są chronione programowo przed niepowołanym dostępem poprzez sieć. Wykorzystywane usług profesjonalnych serwerowni pozwala na zmniejszenie kosztów działalności wielu firm i dlatego jest to coraz popularniejszą formą zapewnienia sobie przez przedsiębiorstwa tego typu usług.