Budowa domu z drewna

wizualizacja domuDomy z bali są całkiem interesującą alternatywą dla budynków murowanych. Dużym ich atutem jest szybkość wznoszenia i brak zależności pomiędzy prowadzeniem prac, a porą roku. Dom drewniany może być ustawiany nawet zimą i w żaden sposób nie pływa to na jego walory użytkowe. Budowanie domu na miejscu zajmuje około 3 miesiące.

Zestawienie prefabrykowanych konstrukcji, które dostarczane są na budowę, może trwać kilka dni. Drewniane ściany zapewniają wewnątrz domu odpowiedni, naturalny mikroklimat. Pomieszczenia można bardzo szybko nagrzać. Niestety równie szybko potrafią tracić ciepło, nawet jeśli są dodatkowo izolowane.

Niezwykle trudno jest stworzyć dom drewniany, którego ściany zapewniałyby odpowiednią izolacyjność. W przypadku domu z bali wiązałoby się to z koniecznością stosowania odpowiednio grubych belek, co znacznie podnosiłoby koszty budowy. Dlatego najczęściej stosuje się wkładki izolacyjne i docieplenia. Trudno jest zbudować dom drewniany z modnymi wnętrzami jednoprzestrzennymi. Wiąże się to z ograniczoną rozpiętością stropów wykonanych z tego materiału.

Dom drewniany jest relatywnie tani w fazie budowy, ale bywa znacznie kosztowniejszą inwestycją na etapie prac wykończeniowych. Drewno jest materiałem łatwopalnym i degradowalnym biologicznie. Wymusza to konieczność stosowania odpowiednich technologii przy montażu instalacji elektrycznych lub wodnych. Dom drewniany musi być konstrukcją bezpieczną i solidną. Jego atutem jest dość duża łatwość modernizacji i przebudowy. Ma to ogromne znaczenie, jeśli idzie o przestawianie ścian działowych, remont instalacji i inne tego typu prace.