Rodzaje kredytów dla firm

Prowadzenie firmy to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy światowa gospodarka nękana jest przez kryzys. Firmy borykają się z utrzymaniem płynności finansowej, z bieżącym funkcjonowaniem, finansowaniem bieżących wydatków, a chcąc rozwijać swoją działalność, potrzebują dużych środków na nowe inwestycje. Z pomocą przychodzą im banki, które oferują szeroki wachlarz kredytów dla firm z różnym przeznaczeniem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Każda firma ma możliwość ubiegania się o taki kredyt i znalezienia ofert najlepiej odpowiadającej potrzebom przedsiębiorstwa.

Banki posiadają rozbudowaną ofertę kredytową przeznaczoną specjalnie dla mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich firm na dowolny cel gospodarczy. Firmy mogą także skorzystać z kredytów inwestycyjnych z poręczeniem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

Wśród najważniejszych rodzajów kredytów na firm, warto wyróżnić kredyt inwestycyjny, kredyt obrotowy (odnawialny i nieodnawialny) oraz technologiczny.

Kredyt obrotowy – może być przeznaczony na bieżące funkcjonowanie firmy, pozwala wyjść z bieżących problemów płatniczych.

Kredyt inwestycyjny – jak sama nazwa wskazuje – zaciągany jest na finansowanie nowych inwestycji, zakup maszyn, urządzeń, unowocześnianie czy modernizacja majątku firmy.

Kredyt technologiczny – przeznaczony na finansowanie wdrożenia nowej technologii.

Banki chwalą się szybką decyzją kredytową, możliwością zaciągnięcia zobowiązania nawet bez biznesplanu i konieczności udowodnienia wykorzystania przyznanych środków finansowych. Oferta banków udzielających kredyty dla firm jest bardzo różnorodna. Przedsiębiorstwa decydujące się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego powinny zasięgnąć porady doświadczonego doradcy kredytowego, który pomoże w wyborze najlepszej opcji dla danej firmy.