Choroby reumatologiczne

Reumatologia jest dziedziną medycyny zajmującą się m. in. schorzeniami kości i stawów o charakterze zapalnym, zwyrodnieniowym, metabolicznym.

Znalezienie dobrego specjalisty reumatologa w Warszawie nie jest trudne, zwłaszcza że w stolicy jest wiele specjalistycznych ośrodków medycznych, szpitali, przychodni oraz prywatnych gabinetów lekarskich. Stolica posiada bardzo bogatą ofertę usług medycznych, można tu znaleźć specjalistów praktycznie każdej dziedziny medycyny, począwszy od stomatologów, poprzez dermatologów, chirurgów, a skończywszy na kardiologach. Osoby szukające miejsc zapewniających rehabilitację w Warszawie również mają spory wybór.

Reumatolodzy zajmują się wieloma poważnymi schorzenia, wśród których można wymienić np. reumatoidalne zapalenie stawów, dnę moczanową, układowe zapalenie naczyń i wiele innych.

Jedną z poważniejszych chorób jest reumatoidalne zapalenie stawów RZS, które często bywa określane mianem gośćca. To schorzenie dotyczy zwłaszcza małych stawów (palców, nadgarstków, łokci), dłonie pacjentów ulegają zniekształceniu, dochodzi do przykurczy, a pacjent ma problem z wykonaniem najprostszych czynności. Zniekształcenia prowadzą do poważnych dolegliwości bólowych. Ruchomość zaatakowanego stawu jest mocno ograniczona, a znajdują się w okolicy mięśnie po prostu zanikają.

Oczywiście reumatoidalne zapalenie stawów poddaje się specjalistycznemu leczeniu, które może zmodyfikować przebieg choroby, pacjentom podaje się także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Stwierdzono korzystny wpływ na zdrowie suplementacji diety kwasami tłuszczowymi omega-3.

Ważna jest rehabilitacja chorych, którzy poddawani są specjalistycznym zabiegom fizjoterapeutycznym, kinezyterapii, krioterapii, magnetoterapii, zażywają także kąpieli solankowych.

Na choroby reumatyczne zapadają zazwyczaj osoby starsze, ale nie musi to być regułą. W razie odczuwania drętwienia rąk, mrowienia, zauważenia zaczerwienia w okolicach stawów, warto udać się po poradę do reumatologa w Warszawie, który potwierdzi diagnozę lub całkowicie ją wykluczy.