Działalność biur rachunkowych

Biuro rachunkowe  jest niezbędne każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą. Biura rachunkowe obsługują wszystkie typy i rodzaje firm – zarówno te małe jednoosobowe, jak i średnie i duże, między innymi spółki cywilne, jawne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne i komandytowe.

Prawo nakłada na przedsiębiorców obowiązek prowadzenia księgowości oraz rozliczeń podatkowych. W większych firmach tworzy się dział księgowości, który na bieżąco realizuje wszelkie zadania z tego zakresu. Jednak w przypadku mniejszych firm, zakładanie działu księgowego byłoby zbyt kosztowne, i nie miałoby większego sensu. Dlatego firmy wybierają biuro rachunkowe w Katowicachbanknoty lub innym mieście – w zależności od miejsca prowadzenia działalności. Chociaż lokalizacja wcale nie jest tu najważniejsza, można zlecić usługi księgowe w Warszawie, mając firmę w Gdańsku. W dzisiejszej dobie informatyzacji oraz szybkiego przepływu informacji, zadanie to jest znacznie ułatwione.

Księgowość w Katowicach świadczy wiele biur rachunkowych. Ich ilość można liczyć w dziesiątkach. To świadczy o dużym zapotrzebowaniu na tego rodzaju usługi w stolicy Górnego Śląska. Na rynku powstaje coraz więcej firm, głownie małych, które samodzielnie nie byłyby w stanie poradzić sobie ze skomplikowanymi zagadnieniami z zakresu księgowości i rachunkowości oraz kadr i płac.

Prowadzenie ksiąg handlowych określa się mianem księgowości pełnej, natomiast prowadzenie księgi przychodów i rozchodów to księgowość uproszczona. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności podmioty są zmuszone do realizowania jednej lub drugiej opcji. Oprócz tego biura księgowe przygotowują bilanse i rozliczenia roczne, deklaracje podatkowe, do ZUS-u i wykonują wiele innych zadań, doradzając swoim klientom najlepsze rozwiązania podatkowe i finansowe.