Badanie rezonansem magnetycznym

medical-563427_640Rezonans magnetyczny to narzędzie wysokospecjalistycznej diagnostyki obrazowej, mające wiele zastosowań we współczesnej medycynie. Profesjonalne i dokładne obrazowanie wewnętrznych struktur ciała powoduje, że RM używa się w diagnostyce zarówno tkanek miękkich (mięśni, serca, mózgu), jak i kości i stawów.

Wśród wskazań medycznych do wykonania rezonansu magnetycznego najczęściej pojawiają się różnego rodzaju zmiany pourazowe. RM pozwala skutecznie oceniać wszelkiego typu złamania, przemieszczenia, zerwanie więzadeł, uszkodzenia łękotki w stawie kolanowym, obecność płynów w stawach, obrzęki itp. Jest urządzeniem bardziej zaawansowanym od rentgena i dającym możliwość dokładniejszej diagnostyki. W niektórych sytuacjach dla dokładniejszego obrazowania konieczne jest podanie dożylnie kontrastu.

Rezonans jest zdobyczą naukową XX wieku, a odkrywcy zjawiska jądrowego rezonansu magnetycznego zostali nagrodzeni Noblem. Aparat precyzyjnie obrazuje tkanki w różnych płaszczyznach, dając obraz trójwymiarowy w wysokiej rozdzielczości.
Badanie, choć nieinwazyjne, nie jest przeznaczone dla każdego. Z uwagi na działanie pola magnetycznego najważniejszym przeciwwskazaniem jest posiadanie metalowych elementów w ciele, takich jak zastawka serca, rozrusznik serca, wszczepione płytki czy implanty, jak również ciąża. Jeśli pacjent cierpi na klaustrofobię, badanie może być nieprzyjemne ze względu na budowę rezonansu. Pacjent kładzie się na stole, który następnie wjeżdża do tunelu, w którym przebywa nieruchomo przez cały czas badania, czyli około kilkunastu minut. Brak ruchu jest bardzo istotny z punktu widzenia dokładności obrazu i wiarygodności diagnozy. Pracą aparatu steruje komputer, który zapisuje i synchronizuje wszystkie dane. Wyniki badanie rezonansem magnetycznym zazwyczaj są dostępne po kilku dniach.

Jak się przygotować do badania

Wszelkie metalowe elementy należy pozostawić w szatni ze względu na możliwość uszkodzenia ich samych oraz urządzenia. Konieczne jest ściągnięcie biżuterii, pozostawienie w bezpiecznym miejscu zegarka, wszelkich urządzeń elektronicznych czy kart płatniczych, które mogłyby zostać rozmagnesowane. Badanie jest bezbolesne, ewentualne niedogodności mogą wynikać z podania dożylnego kontrastu lub ewentualnie konieczności pozostania w bezruchu.

Rezonans magnetyczny w Warszawie można wykonać w CM Gamma.