Zadania psiego fryzjera

Pies to ulubione zwierzę domowe, które w bardzo wielu domach jest traktowane jak pełnoprawny człowiek rodziny. A skoro tak, właściciele czworonogów powinni zadbać o jego zdrowie, wygląd i samopoczucie. Regularne odwiedziny u lekarza weterynarii są niezbędne, pies dostaje szczepionki na groźne choroby, a stan jego zdrowia jest pod kontrolą specjalisty. Jednak to nie wszystko. Wiele ras wymaga również systematycznego strzyżenia lub trymowania sierści, z którymi to zadaniami doskonale poradzi sobie każdy psi fryzjer.

Specjalne salony dla psów są już obecne we wszystkich polskich miastach, odwiedzają je nie tylko właściciele z rasowymi psami wystawowymi, ale również z wszelkiej maści mieszańcami, które też wymagają ręki specjalisty. Psi fryzjerzy dysponują nowoczesnym sprzętem i akcesoriami, które umożliwiają im wykonanie usług strzyżenia, trymowania i innych profesjonalnie i sprawnie. Każdorazowo usługa i pożądany efekt powinny być skonsultowane z właścicielem czworonoga, np. czy pies ma być ostrzyżony zgodnie z narzuconym wzorcem danej rasy, czy też wedle wytycznych właściciela.

Specyficzną usługą wykonywaną przez psich fryzjerów jest trymowanie psów. Chodzi tutaj o usuwanie martwej sierści, która u niektórych ras samoistnie nie odpada. W przypadku nieliniejących ras szorstkowłosych, takich jak sznaucer czy foxterier, konieczna jest pomoc specjalisty w salonie dla psów. Jeśliby nie trymować takich psów, ich sierść stałaby się po pewnym czasie matowa i brzydka, a dodatkowa skóra zwierzęcia byłaby narażona na podrażnienia z powodu braku właściwej wentylacji.
Usunięcie martwej sierści pozwala skórze oddychać, daje też miejsce na wzrost nowej zdrowej sierści. Pies wygląda i czuje się lepiej, a zabieg trymowania wykonany przez doświadczonego psiego fryzjera jest bezbolesny.

Psi fryzjer powinien mieć do zwierząt właściwe podejście, być cierpliwy i roztaczać w salonie spokojną, przyjazną atmosferę. Pierwsza wizyta zapewne będzie dla zwierzęcia stresująca, ale jeśli zabiegi zostaną wykonane profesjonalnie, następnym razem powinno być znacznie lepiej. Szukając psiego fryzjera w swoim mieście warto zainteresować się, w jakich warunkach pracuje, czy salon jest nowocześnie wyposażony i czy np. nie stosuje wobec pupili środków uspokajających.