Wybór urządzeń ogrodowych

Na rynku urządzeń ogrodowych jest ogromy wybór sprzętu. Wielu użytkowników gubi się w gąszczu ofert i nie wie, na jakie parametry zwracać uwagę. Często podstawowym kryterium, decydującym o zakupie, jest cena. Dopiero później okazuje się, że nowe urządzenie jest zupełnie nieprzydatne lub szybko się psuje, nie mogąc podołać obciążeniom. Przykładem podobnych sprzętów, które oferują zupełnie różne możliwości są podkaszarki i mechaniczne kosy. Oba urządzenia są bardzo podobne, jednak służą do zupełnie innych zastosowań.

Kosy służą do cięcia trawy, chwastów i zarośli, porastających nierówne tereny, na których nie może być użyta tradycyjna kosiarka. Podkaszarki mogą być używane jedynie do ciecia trawy na niewielkich fragmentach trawnika. Zazwyczaj używa się ich do pielęgnacji miejsc położonych przy ścianach i ogrodzeniach, gdzie nie sięgają noże kosiarek jezdnych. Podkaszarki zupełnie nie nadają się do cięcia bardzo zaniedbanych trawników. Ich elektryczne silniki nie są w stanie wytrzymać obciążeń, wynikających z długotrwałej pracy.

Kosy są napędzane silnikami spalinowymi, co daje im niezbędną moc i pozwala na pracę w terenach pozbawionych energii elektrycznej. Mechanizm tnący kos w niczym nie przypomina delikatnych rozwiązań żyłkowych, stosowanych w podkaszarkach. Solidne silniki wprawiają w ruch stalowe tarcze tnące, dla których przeszkodą nie są nawet najbardziej dzikie tereny z bujną roślinnością. Walory użytkowe kos sprawiają, że są dużo bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Doskonale sprawdzają się również jako podkaszarki. Warto to wziąć pod uwagę podczas wybierania sprzętu do domu.