Naprawa foteli i wymiana części

W tirach, autobusach, pociągach, tramwajach, koparkach, wózkach widłowych i innych pojazdach montowane są fotele na pneumatycznym zawieszeniu. Pozwala to tłumić drgania w trakcie jazdy po nierównych drogach, a tym samym przyczynia się do zwiększenia komfortu kierowcy lub operatora pojazdu. Producenci foteli proponują duży asortyment, w którym znajdują się modele przeznaczone specjalnie do konkretnych marek pojazdów, takich jak: Mercedes, Iveco, Man, Daf, Scania, Volvo itp. Ponadto oferują wymienne części do foteli o uniwersalnych zastosowaniach lub też z przeznaczeniem do wybranych marek – np. pianki siedziska, zawór fotela Volvo, siłownik, linka amortyzatora lub też cały zestaw naprawczy.

Podstawowymi wymogami, jeśli chodzi o fotele w autobusach czy samochodach ciężarowych są komfort i bezpieczeństwo.

Fotel powinien być dobrze wyprofilowany, żeby stanowił dla kręgosłupa właściwe podparcie. Wiadomo, że praca zawodowego kierowcy to tysiące godzin spędzone w jednej pozycji, powinna być więc ona jak najbardziej wygodna i przyjazna dla kręgosłupa.

Najistotniejsza jest możliwość regulacji różnych elementów – wysokości siedziska, kąta oparcia, podłokietników, zagłówków. Wtedy każdy kierowca może dopasować parametry fotela do swoich potrzeb, używając do tego zaworu, siłownika itp.
Fotele narażone są na intensywną eksploatację, dlatego powinny być wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów. Pokrycie to sprawa raczej drugorzędna – może być wykonane z tkaniny, skóry lub ekoskóry. Najważniejsza jest jednak trwałość elementów konstrukcyjnych (oparć, siedzisk) oraz zaworów, amortyzatorów itp.

Na rynku działają firmy specjalizujące się w naprawach foteli pneumatycznych, które mają na stanie ogromny wybór części, pozwalający im wymienić część na miejscu, dobierając spośród oryginałów i zamienników i dopasowując ją do konkretnego modelu fotela – np. zawór fotela Volvo do pojazdu tej marki. Serwisanci dysponują także zestawami naprawczymi, które można nabyć i w razie potrzeby użyć. Zawierają one wiele drobnych elementów pozwalających np. pozbyć się luzów w zawieszeniu pneumatycznym i znacząco poprawić jakość użytkowania.