Budowa domu energooszczędnego, szkieletowego, w technologii tradycyjnej.

Niezależnie czy chodzi o domy energooszczędne, czy w technologii tradycyjnej, budowa to bardzo skomplikowane zadanie, które należy powierzyć fachowcom.
Podejmując decyzję o budowie, trzeba liczyć się z dużymi kosztami i koniecznością nadzorowania prac. Na początku warto skorzystać z usług dobrego biura projektowego, które uwzględni wszystkie oczekiwania Klienta, projektując dom na miarę jego możliwości.

Dzisiaj istnieje wiele równorzędnych koncepcji dotyczących konstrukcji domów, panują też mody na niektóre z nich. Dużą popularnością cieszą się na przykład domy energooszczędne, budowane z wykorzystaniem specjalnych technologii, które zazwyczaj są około 30% droższe od tradycyjnych. Dom energooszczędny jednak pozwala obniżyć koszty eksploatacji, więc rachunek i tak w dłuższej perspektywie wychodzi na plus. Domy tego typu mają wysoki poziom izolacji termicznej, która sprawdza się zarówno latem, jak i zimą, pozwalając na spore oszczędności na ogrzewaniu.

Popularne są także domy szkieletowe prefabrykowane. Wielu ludzi ceni naturalny materiał budowlany, jakim jest drewno. Drewniana konstrukcja jest solidna oraz stosunkowo tania, można ją również łatwiej rozbudowywać niż domy murowane. W ten sposób powstają i małe domy jednorodzinne, i duże luksusowe rezydencje.

Wciąż najczęściej budowane są domy w technologii tradycyjnej, murowane, które kojarzą się z solidnością i trwałością.

Kiedy już mamy gotowy projekt domu energooszczędnego lub tradycyjnego, najlepiej zatrudnić generalnego wykonawcę, który będzie trzymał pieczę nad całością i zadba o dobrą koordynację działań. Prace budowlane muszą być bowiem dobrze rozplanowane i zorganizowane, tak by poszczególni specjaliści nie wchodzili sobie w drogę. A prac jest rzeczywiście dużo – od wykopania fundamentów, poprzez stawianie murów, ścian, tynkowanie, wstawianie okien i drzwi, montowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, ogrzewania, po aranżację wnętrz.

Istnieją pewne ograniczenia temperaturowe na realizację konkretnych prac, co też trzeba z góry przewidzieć i wziąć pod uwagę przy planowaniu.

Zazwyczaj większość ludzi decydujących się na dom wybiera standard wykończenia pod klucz, tak by po oddaniu budynku móc się wprowadzić do gotowego domu, bez zbędnej zwłoki.

Większość zlecających budowę domu nie ma czasu na zbyt częste sprawdzanie, na jakim etapie są prace, ale nie ulega wątpliwości, że co jakiś czas trzeba stawić się na budowie, by doglądnąć, czy wszystko idzie zgodnie z planem, a zalecenia inwestora są skrupulatnie realizowane.

Budowa domu wymaga wielu konsultacji na różnych etapach realizacji. Zawsze pojawiają się jakieś niespodzianki, których nie można było przewidzieć, a z którymi trzeba sobie na gorąco poradzić. Najważniejsze jednak, by doprowadzić budowę do końca, i z satysfakcją wprowadzić się do swojego własnego domu.

Można także skorzystać z oferty doświadczonych deweloperów, którzy budują całe osiedla domów jednorodzinnych lub też szeregowce. Takie inwestycje powstają zazwyczaj na terenach podmiejskich – np. w Dobrzykowicach pod Wrocławiem czy w podkrakowskich Swoszowicach.