Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Każdy właściciel nowowybudowanego domu staje w pewnym momencie przed dylematem, jak będzie wyglądała aranżacja jego ogrodu. Niektórzy idą na łatwiznę, zatrudniając profesjonalne firmy, zajmujące się projektowaniem i  aranżacją przestrzeni wokół domu. Inni biegną do sklepu i kupują wszystkie, dostępne rośliny lub kamienie ogrodowe, po czym zupełnie przypadkowo sadzą je i rozmieszczają na swojej działce. Niewielka część osób próbuje swoich sił z użyciem specjalnych programów komputerowych, służących projektowaniu i aranżacji ogrodów. Najwięcej jednak właścicieli domów sieje trawę, a inne rośliny pojawiają się w ich ogrodach wraz z upływem lat.

Trzeba pamiętać, że każdy ogrodnik, czyli właściciel domu, posiadający trawnik, krzewy, drzewa oraz inne rośliny na swojej posesji, musi być zaopatrzony w sprzęt do pielęgnacji zieleni. Przydadzą się na pewno nożyce ogrodowe, sekatory, grabie, łopaty, wszelkiego rodzaju podkaszarki i kosiarki elektryczne lub spalinowe. W zasadzie wszystkie narzędzia ogrodowe można zakupić w marketach, sklepach rolniczych i w Internecie, gdzie uzyskamy najkorzystniejsze ceny.

Najtrudniej jest wybrać odpowiednią kosiarkę. Wielu przyszłych użytkowników zastanawia się, czy lepsza będzie wersja elektryczna, czy spalinowa. Warto zauważyć, że kosiarki spalinowe są znacznie droższe, ale też ich użytkowanie jest bardziej komfortowe, ze względu na brak ciągnącego się za nimi kabla, przewodzącego prąd. Jeżeli nie posiadamy odrębnego pomieszczenia, w którym będziemy mogli przechowywać sprzęt tego typu, to zdecydowanie lepiej jest inwestować w kosiarki elektryczne, które nie śmierdzą spalinami i są znacznie czystsze w użytkowaniu.

Warto pamiętać, że w zależności od roślin, które wybierzemy do aranżacji naszego ogrodu, trzeba o niego dbać przez cały rok, jesienią pograbić liście, na zimę zabezpieczyć przed mrozem itd. Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie ilości trawy na rzecz kruszyw ogrodowych. Można wykorzystać na przykład bardzo atrakcyjny wizualnie gnejs, który występuje m.in. w postaci drobnej kory kamiennej, którą można wysypać na alejki, większych płytek oraz dużych szpilek i głazów ogrodowych. Ozdobne kamienie można wykorzystać na przykład do stworzenia skalniaka, ale także ogrodzenia gabionowego.