Ortopedia – leczenie zwyrodnień i urazów

Ortopedia to dział medycyny specjalizujący się w leczeniu chorób oraz urazów narządów ruchu. Mogą one dotyczyć każdego z nas – zawodowego sportowca, osobę rekreacyjnie uprawiającą sport, jak również kogoś, kto prowadzi siedzący tryb życia. Problemy z kręgosłupem i narządami ruchu mogą pojawić się u osób w różnym wieku i sposobie funkcjonowania.

Ortopeda musi poradzić sobie z wadami wrodzonymi, schorzeniami przewlekłymi, a także ze skutkami różnego rodzaju urazów. Zwichnięcie czy skręcenie kostki, złamanie ręki, nogi, kręgosłupa, zerwanie więzadeł w kolanie, przemieszczenie łąkotki, zwyrodnienia stawów, przepuklina kręgosłupa to tylko niektóre z problemów, z którymi na co dzień zmaga się każdy specjalista ortopedii.Dzięki specjalistycznej aparaturze medycznej możliwe jest skuteczne diagnozowanie i leczenie chorób i urazów narządów ruchu.

Urazy i kontuzje najczęściej wynikają z niefortunnego ruchu czy innego nieszczęśliwego przypadku (chociaż zdarzają się także kontuzje na życzenie – np. w następstwie zbyt forsownych treningów lub braku właściwej rozgrzewki, chęci udowodnienia komuś swojej doskonałej formy itp.). Natomiast w przypadku zwyrodnień, najczęściej sami jesteśmy sobie winni, nie przestrzegając podstawowych zasad i przyczyniając się do powstania zmian, które można usunąć tylko w leczeniu operacyjnym. Wieloletnie zaniedbania wychodzą w najmniej odpowiednim momencie, kiedy jesteśmy zdani już tylko na pomoc specjalisty.

Czym sobie szkodzimy, i jak nabawiamy się trwałych zwyrodnień w obrębie stawów i kręgosłupa?

Głównym winowajcą jest tutaj oczywiście siedzący tryb życia, brak lub znikoma aktywność fizyczna, nadwaga i otyłość, przygarbienie podczas siedzenia przy biurku, zapominanie o właściwej pozycji kręgosłupa podczas wykonywania codziennych czynności, u kobiet także częste chodzenie na szpilkach. Wszystko to sprawia, że nasz kręgosłup i stawy są nadmiernie obciążone, powstają dyskopatie i trwałe uszkodzenia, których naturalnym następstwem jest ból i ograniczona ruchomość. Dopiero wtedy trafiamy w ręce ortopedy, który po przeprowadzeniu profesjonalnej diagnostyki przeważnie musi uciekać się do działań ostatecznych, czyli zabiegów i operacji.

Regularna aktywność fizyczna i dbałość u utrzymanie prawidłowej wagi ciała są niezbędne w profilaktyce zwyrodnień kręgosłupa i narządów ruchu. Systematyczny ruch i właściwa postawa może wejść w nawyk, potrzeba tylko trochę zaangażowania z naszej strony, a ortopedzi będą mieli znacznie mniej pracy.