Hipoterapia – uzupełnienie fizjoterapii

Wczasy w siodle to doskonały pomysł dla miłośników jazdy konnej. Jest to rozwiązanie polecane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych jeźdźców. Zazwyczaj w czasie turnusu można korzystać z lekcji jazdy na koniu, podszlifować swoją technikę i rozwinąć swoje umiejętności w tym zakresie.

Na wczasy w siodle można wybrać się z całą rodziną, ucząc dzieci nie tylko samej jazdy konnej, ale również szacunku do zwierząt. Konie to bardzo łagodne i mądre zwierzęta, które dzięki swojemu usposobieniu, wrażliwości i towarzyskości są wykorzystywane w terapii wielu schorzeń i zaburzeń u ludzi. Konie biorące udział w terapii są specjalnie przeszkolone.

Wczasy w siodle można połączyć z hipoterapią. Jest to jedna z najważniejszych odmian zooterapii, pozwalającej poprzez kontakt ze zwierzęciem pomóc człowiekowi w powrocie do zdrowia.

Wiele ośrodków organizuje wczasy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych lub po przebytych urazach fizycznych bądź psychicznych, a także po wypadkach. Hipoterapia sprawdza się także w terapii osób niedostosowanych społecznie, pomagając im wzmocnić swoje poczucie wartości, zrelaksować się, nawiązać pozytywne kontakty z otoczeniem, oraz w przypadkach zaburzeń równowagi, i wielu innych.

Urlop połączony z terapią to doskonałe rozwiązanie. Hipoterapia może mieć różne zastosowania i przybierać zróżnicowane formy. Może to być gimnastyka na koniu, uzupełniająca fizjoterapię, terapia zajęciowa, psychoterapia lub po prostu forma aktywności fizycznej, poprawiająca kondycję.

Wszystkie formy hipoterapii muszą być prowadzone bądź nadzorowane przez specjalistów – fizjoterapeutów, psychologów, psychiatrów, pedagogów, instruktorów jazdy konnej.

Hipoterapia opiera się na jeździe konnej oraz przebywaniu w towarzystwie koni. Taka forma terapii daje bardzo pozytywne efekty. Korzysta z niej wiele osób wymagających rekonwalescencji zarówno psychicznej, jak i fizycznej – nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe.

Jazda konna oprócz walorów terapeutycznych jest również świetną formą aktywności fizycznej, umożliwiającą kontakt z żywym zwierzęciem oraz z naturą. Na przejażdżkę konną można się wybrać do lasu, na łąkę – o każdej porze roku.