Certyfikacja ISO/TS 16949

Certyfikacja ISO to ważny element dbałości o wysoką jakość usług, na który decyduje się coraz więcej firm o różnym profilu i zakresie prowadzonej działalności.

Poprzez wdrażanie nowoczesnych systemów zarządzania dokonuje się realne doskonalenie firm. Zdobywanie niezbędnych certyfikatów potwierdzających realizowanie norm jest konieczne, by utrzymać wysoką pozycję na rynku. Firma posiadająca certyfikat ISO zyskuje wiarygodność w oczach kontrahentów i parterów biznesowych.

Wdrażanie systemów cieszy się niesłabnącym powodzeniem, jest furtką do rozwoju działalności, pozyskiwania nowych klientów. Dzisiaj brak certyfikowanego systemu zarządzania jakością jest traktowane w biznesie jako coś dziwnego, odstępstwo od normy. Dotyczy to bardzo wielu specyficznych sektorów gospodarki – oświaty, organizacji finansowych, administracji państwowej, służby zdrowia itp. Certyfikacja systemów zarządzania obowiązuje również w wielu branżach przemysłu i usług – między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym, elektronicznym.

Certyfikacja IATF 16949 oraz ISO 22000 mają służyć przede wszystkim samym firmom i organizacjom, które je wdrażają. Poprzez wykorzystywanie odpowiednich zasad i reguł firmy posiadają dobrą organizację wewnętrzną, która przekłada się na jakość oferowanych usług.

Aby zbudować system zarządzania jakością, konieczna jest analiza i diagnoza stanu faktycznego. Uwzględniając wszystkie niedociągnięcia, trzeba wprowadzić działania zmierzające do poprawy sytuacji, i stworzyć tzw. politykę jakości. Jest to dokument, w którym zawarte są najważniejsze dla firmy cele do osiągnięcia. Kolejne etapy zmian są realizowane według harmonogramu, po czym następuje faza audytów wewnętrznych, przeprowadzanych przez pracowników firmy. Po wdrożeniu system zarządzania jakością należy poddać procesowi certyfikacji, czym zajmują się biura certyfikacji.

Audytorzy zatrudnieni w profesjonalnych biurach certyfikujących to wysokiej klasy specjaliści, którzy przeprowadzają rocznie wiele audytów. Doświadczenie i staż zawodowy przedkładają się na ich kompetencje.