Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe?

Wybór biura rachunkowego nie należy do najłatwiejszych. Większość posiada podobną ofertę usług księgowych i kadrowo-płacowych, świadczonych na rzecz spółek prawa handlowego i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z małą firmą funkcjonującą tylko na lokalnym rynku czy z dużym podmiotem o międzynarodowym zasięgu, na każdej z nich ciąży obowiązek prowadzenia księgowości. O ile małe firmy korzystające z uproszczonej, małej księgowości (księgi przychodów i rozchodów) często radzą sobie same, o tyle podmioty na tzw. pełnej księgowości, czyli księdze rachunkowej (osoby prawne – spółki akcyjne i z o.o.) chętnie korzystają z usług księgowych w Katowicach, Poznaniu, Krakowie, Toruniu czy innym mieście. Księgowość pełna jest formą bardziej skomplikowaną i rozbudowaną, oprócz ewidencji przychodów i kosztów daje pełny obraz sytuacji finansowej firmy.

Usługi księgowe to bardzo pojemne pojęcie, w ramach obsługi biura rachunkowe wykonują wiele zadań, w tym m.in. sporządzanie sprawozdań finansowych, rejestrów VAT, deklaracji podatkowych, reprezentowanie klienta w urzędach, pomoc w razie kontroli skarbowej itd.

W każdym mieście można znaleźć wiele konkurujących ze sobą biur rachunkowych. Jak wybrać to najlepsze? Na początek na pewno warto sprawdzić, jak długo dane biuro działa na rynku, wiadomo, że im dłuższe doświadczenie, tym podmiot bardziej wiarygodny, choć długi staż nie daje oczywiście żadnych gwarancji. Koniecznie trzeba dopytać o referencje biura i sprawdzić opinie o nim dostępne w internecie. Dziś to najważniejsze medium komunikacji między ludźmi, i jeśli tylko biuro podpadły czymś klientowi, z pewnością można byłoby o tym przeczytać w sieci. Paradoksalnie nie chodzi o to, by biuro miało mnóstwo pozytywnych opinii (zachodzi obawa ich kupienia), ale o brak tych negatywnych lub też właściwe proporcje jednych i drugich. Kolejną sprawą jest weryfikacja certyfikatu księgowego, którym dysponuje biuro rachunkowe, a także ubezpieczenia OC.

Renoma biura rachunkowego świadczącego usługi księgowe w Katowicach lub innym mieście to jednak nie wszystko. Najważniejsza jest sama oferta i zakres usług. Profesjonalne podmioty oferują szereg udogodnień dla swoich klientów, jak np. odbiór dokumentów, zdalna, elektroniczna księgowość bez konieczności dostarczania dokumentów.