Obowiązek prowadzenia księgowości

legal-1302034_640Każda firma, niezależnie od jej formy zorganizowania, musi prowadzić swoją własną księgowość. Obowiązek rejestracji zdarzeń gospodarczych przybierać może różną postać, w zależności od formy prowadzenia działalności i jej zakresu. Większość podmiotów gospodarczych jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Tak zwaną pełną księgowość muszą prowadzić osoby prawne, czyli spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością. Obowiązek ten może dotyczyć również spółek osobowych i osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto w roku poprzednim osiągną równowartość 1,2 miliona euro.

Najprostszą formą księgowości jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Ta forma rejestracji zdarzeń służy jedynie rozliczeniom podatkowym, podczas gdy księgi rachunkowe mają szersze znaczenie, bowiem ich celem jest przedstawienie kompleksowego, rzeczywistego obrazu firmy. Rozliczenia z fiskusem są jedynie jedną ze spraw, do których się używa uzyskanych z ksiąg danych. Księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów prowadzą przede wszystkim osoby fizyczne. Wielu przedsiębiorców prowadzi je samodzielnie.

Na rynku jest wiele programów komputerowych, które prowadzą księgowość w mikrofirmie. Dobrym rozwiązaniem jest również możliwość prowadzenia księgowości online. Dzięki temu, poza korzystaniem z funkcjonalnego oprogramowania, można skorzystać z porad księgowych, podatkowych lub prawnych. Coraz częściej biura rachunkowe oferują możliwość prowadzenia księgowości zdalnej, w oparciu o łącza internetowe. Jest to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, dla których księgowość jest zbyt skomplikowaną rzeczą.

Nie da się ukryć, że chcąc być profesjonalnie obsłużonym pod względem księgowym, najlepiej skorzystać w kompleksowej obsługi biura rachunkowego, które na konkurencyjnym rynku oferują szereg usług dodatkowych, przyciągających klientów. Poza tradycyjną księgowością i obsługą kadrowo-płacową oferują także specjalistyczne doradztwo, załatwiają formalności związane z zakładaniem firmy, uzyskaniem kredytu, opracowują wnioski o dofinansowanie do Urzędów Pracy, biznesplany itp. Nawiązując współpracę ze sprawdzonym i doświadczonym biurem rachunkowym, klienci mogą liczyć na wszechstronne wsparcie dla swojego biznesu.