Energetyka słoneczna

solar panelsWiadomo, że zasoby surowców energetycznych są na wyczerpaniu. Naukowcy spierają się, na jak długo wystarczą nam jeszcze pokłady gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla. Nie ulega wątpliwości, że z punktu widzenia światowej gospodarki nie ma znaczenia, czy zapasy starczą na dwadzieścia czy czterdzieści lat. Trzeba na masową skalę wdrażać alternatywne metody pozyskiwania energii. Jednym z głównych sposobów jest wykorzystywanie energii słonecznej. Jedynie w 2012 roku w Europie panele fotowoltaiczne spowodowały przyrost mocy o niemal 17 GW.

Energetyka słoneczna jest źródłem taniej i ekologicznej energii. Panele fotowoltaiczne i baterie słoneczne są z powodzeniem wykorzystywane jako dodatkowe źródła zasilania w gospodarstwach domowych. Przyjazna środowisku metoda daje również niezwykle możliwości wygospodarowania sporych oszczędności z tytułu ograniczenia prądu, pobieranego z sieci energetycznej. Wykorzystywanie energii słonecznej pozwala oszczędzić nawet do 70 procent kosztów, związanych z podgrzaniem ciepłej wody. W zimowym sezonie grzewczym można zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 60 procent.

Sceptycy uważają, że w Polce jest zbyt mało światła, żeby panele fotowoltaiczne mogły być opłacalne. Natężenie promieniowania słonecznego, jakie dociera do nas, mieści się w przedziale 900 – 1200 kWh/m2. Podobne warunki słoneczne panują w Niemczech i Francji, a tam energetyka słoneczna rozwija się bez problemów. Gorsze nasłonecznienie ma Dania i Szwecja, co nie przeszkadza w tych państwach w powodzeniu technologii pozyskiwania energii słonecznej.