Ostrzenie i regeneracja narzędzi

Wszystkie narzędzia wymagają ostrzenia. Wie o tym każdy operator tokarki, stolarz, szklarz, chirurg i … gospodyni domowa. Niezależnie od branży, w której jest wykorzystywane, każde używane narzędzie prędzej czy później się stępi.

Do ostrzenia narzędzi skrawających, takich jak: frezy, wiertła, gwintowniki, rozwiertaki, a także narzędzi do cięcia, jak piły tarczowe i inne, wykorzystuje się precyzyjne maszyny CNC. Po każdym ostrzeniu sprawdzane są parametry techniczne narzędzi, co gwarantuje zachowanie wszystkich właściwości. W trakcie takiej regeneracji przywraca się pierwotny stan narzędzi, wymienia zużyte elementy, lub uzupełnia brakujące.

Narzędzia, które kupujemy, są zazwyczaj bardzo dobrze zaostrzone, jednak w trakcie użytkowania tępią się i trzeba oddawać je do regeneracji. Bywa również i tak, że produkowane w masowych ilościach nie spełniają podstawowych norm i w zasadzie od razu trzeba je ostrzyć.

Ostrzenia wymagają nie tylko specjalistyczne przyrządy znajdujące się w dużych zakładach przemysłowych, ale również narzędzia domowe, jak noże, nożyczki, nożyki w urządzeniach do mielenia mięsa. Ostrzenie narzędzi domowych, fryzjerskich, rzeźniczych i innych to domena zakładów szlifierskich, które w ramach swoich usług wyszlifują i wypolerują każde powierzone narzędzie.

Od sprawności narzędzi używanych w różnych zakładach usługowych zależy jakość świadczonych usług. Trudno sobie wyobrazić, by fryzjer używał tępych nożyczek, stolarz tępej piły, a rzeźnik nienaostrzonego noża. Regeneracja narzędzi jest więc konieczna, aby móc efektywnie wykonywać swoją pracę. Wpływa zarówno na komfort pracy, jak i zadowolenie Klienta.