Cięcie laserem

Cięcie laserem to jedna ze specjalistycznych usług, cieszących się dużym popytem na rynku. Z ciętej laserowo blachy mogą powstawać różnego rodzaju części, elementy podzespołów maszyn, urządzeń.

Laserowe cięcie ma duże zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W przetwarzaniu metalurgicznym, produkcji mebli metalowych, kowalstwie artystycznym, w reklamie, w produkcji tabliczek znamionowych, tablic informacyjnych itp. Do ich atutów zaliczyć trzeba przede wszystkim dużą dokładność i precyzję cięcia, duża powtarzalność oraz gładką krawędź ciętych materiałów, bez konieczności dodatkowej obróbki. Cięcie laserem spełnia wyśrubowane wymogi produkcyjne dotyczące jakości, co sprawia, że jest tak popularne. Ważną zaletą cięcia laserem jest także szybkość cięcia. Ta metoda znacznie przewyższa w tek kwestii inne metody. Dzięki temu cały proces produkcyjny może przyspieszyć, skrócenie czasu pracy jest niewątpliwie istotnym czynnikiem dla każdego przedsiębiorstwa.

Z wykorzystaniem profesjonalnych wycinarek laserowych można wyciąć dowolny kształt z różnego rodzaju materiałów, między innymi z blachy. Nowoczesne maszyny mogą wycinać w arkuszach blachy o bardzo dużych wymiarach, posiadających grubość dochodzącą nawet do 25 mm dla stali konstrukcyjnej, 15 mm dla stali nierdzewnej oraz 10 dla aluminium.

Laser potrafi przeciąć stal pozostawiając krawędź gładką i dobrze wykończoną. Dzieje się tak dlatego, że wiązka tnąca lasera jest bardzo wąska. Najlepszą jakość uzyskuje się w przypadku blach cienkich. Specyfika cięcia laserem powoduje także dużą oszczędność materiału i prowadzi do obniżenia kosztów usługi w porównaniu do innych metod cięcia blach.