Dokarmianie ptaków zimą

Miłość do zwierząt może objawiać się na różne sposoby. Przygarnięcie pupila do swojego domu i opieka nad nim to tylko jedna z możliwych opcji. Gdy nastają zimowe mrozy warto zainteresować się losem ptaków, które mają problem z samodzielnym zdobyciem pożywienia. Trzeba to jednak robić konsekwentnie i odpowiedzialnie, jeśli już raz zaczniemy dokarmiać ptaki, musimy o nich pamiętać przez całą zimę. Zacząć można wraz z pojawieniem się dużej pokrywy śnieżnej, utrudniającej zwierzętom żerowanie i kontynuować aż do wiosny.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju karmniki dla ptaków – drewniane, szklane czy wykonane z tworzywa sztucznego. Ich kształt też może być różny. Najpopularniejsze są karmniki przypominające domek z daszkiem, zabezpieczającym pożywienie przed deszczem. Ważne żeby można je było łatwo uzupełniać i żeby były wygodne dla ptaków.

Karmnik można niewielkim nakładem sił wykonać własnoręcznie i cieszyć się obecnością tych pięknych stworzeń w swoim ogrodzie, na balkonie, a także za oknem. Powinien on być wyposażony w łatwą do wyczyszczenia z odchodów tackę, bowiem karmnik nieczyszczony będzie siedliskiem groźnych dla ptaków drobnoustrojów.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na karmnik domowej roboty czy na gotowy produkt ze sklepu, trzeba umieścić go w takim miejscu, by uniemożliwić dostęp na przykład kotom. Solidnie zamontowany karmnik będzie stabilny i oprze się nie tylko drapieżnikom, ale także silnym porywom wiatru.

Dokarmianie najlepiej zacząć od niedużych ilości pożywienia, żeby uniknąć zepsucia pokarmu. Pozostaje zatem najważniejsze pytanie:

Czym karmić ptaki?

Pamiętajmy o tym, że nie wolno karmić ptaków resztkami domowego jedzenia, bowiem można wyrządzić im krzywdę. Muszą to być produkty naturalne, typu ziarna zbóż, kasze, orzechy, nasiona słonecznika, dynia, suszone owoce, słonina (sikorki). W sklepach zoologicznych można nabyć także specjalne mieszanki oraz tzw. zimowe kule (ziarna z tłuszczem).